Literatura

zde si dovolím přidat pár odkazů na knihy, které mne nějakým způsobem ovlivnily při výchové psů (ať už Leeka, nebo Dexe). Z některých jsem si vzala více, z některých méně. Jen dodávám, že žádnou z knih se neřídím doslova a žádnou nepovažuji za "Zlatý Grál." Jak už jserm na tomto webu psala, jsem zastáncem hesla, že každý pes je jedinečný a je tak k němu třeba i přistupovat.

 

Jane Killionová:

Jak trénovat nemožného psa - asi nejlepší psí kniha, jakou jsem kdy četla. Je velmi lidsky a čtivě napsaná a ukazuje lidem jak pomocí pozitivní motivace a formování chovaní trénovat základní povely a dále vycházet z nabytých dovedností. Přirozenou formou člověka k tomu, aby přemýšlel a sám hledal řešení. Protože přesně takoví jsou naši "nemožní psi." Vřele doporučuji.

Morten Egtvedt a Cecilie Koeste:

Klikrtrénink pro vašeho psa - výborná kniha velmi čtivě napsaná. Představuje klikání krok po kroku a obsahuje příklady dovedností, kterých lze pomocí této výcvikové metody dosáhnout (obecně však lze říci, že lze dosáhnout jakokéliv činnosti, které je pes fyzicky a psychicky shcopen) - od podávání tlapek po nošení piva z ledničky. Kdo by chtěl klikat, doporučuji jako skvělý základ pro další rozvoj.

Stanley Coren:

Co má pes na jazyku - tak tuhle knihu si přečtu ještě jednou. Velmi mne oslovila, na obrázcích ukazuje například postoje uší a co tím chce pes říct. Že vrtění ocasu není vždy známkou přátelství atd. atd. Je plná zajímavých faktů. 

Co má pes na mysli -v první části na mě kniha působila jako přípravka na státnice z biologie psů. Zejména několikastránkový úsek o psích očích a zraku pro mne byla "vyšší dívčí." Některé věty jsem musela číst dvakrát i víckrát. Zajímavější pro mě byla část o chování, ale i tam jsem někdy drobítek tápala. V knize jsou zajímavá fakta, která Vás donutí zvednout obočí a otevřít pusu a jen tak zírat :D Zároveň tu ale jsou i úsměvné příběhy, které dokládájí, jak chytří a vynalézaví psíci jsou :)

Turid Rugaas :

Konejšivé signály - kniha, kterou máte za pár chvil přečtenou. Já osobně jsem ji musela číst dvakrát, abych to všechno pobrala a nějak si urovnala a zapamatovala.

Štěkání, zvuk psí řeči - pro mne zajímavá kniha, která mi osvětlila některé chování Dexe. Např. způsob přebírání odpovědnosti má něco do sebe :)

Tahání na vodítku - kniha, kterou máte za hodinku přečtenou, jak už to u knih Turid bývá. Nicméně mne osobně uvedený postup nepřesvědčil. Nemyslím si ale, že by se jednalo o špatnou knihu a věřím, že někteří majitelé psíků v ní najdou tu správnou cestu.

Karen Pryor:

Svého psa nestřílejte! - kniha zaměřená na pozitivní motivaci. Celkem dost mi dala, ač obsahuje i údaje a postupy, se kterými v zásadě nesouhlasím a nechápu, jak je mohla autorka nejen udělat, ale navíc je zveřejnit a to zvláště v knize, jako je tato. Vidím výsledky v práci s pozitivní motivací a klikrem a proto jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst. Konec konců je vhodná je pro všechny, nejen pro pejskaře

Rudolf Desenský :

Jak poznat psí duši - kniha zezačátku spíše životopisem autora a dále je koncipována jako poradna. Na dotazy je zde odpovídáno řekněme místy zbytečně ostrou formou, kdy je Vám jasně dáno na jevo, co je špatně, ale není uvedeno, jak je to správně. Přesto pro mne kniha zajímavá, která se i velmi dobře čte.

PSI: Poradna Souvislosti Informace - volné pokračování výše uvedené knihy

Shaun Ellis:

Vlk - výborná kniha plná faktů o vlcích, která jsou doplněna o excelentní fotografie. Z některých schopností vlků budete překvapeni.

Kateřina Novosádová:

BARF - Krmení psa přirozenou stravou - kniha, ke které jsem se dostala díky pracovní kondici Dexe, kdy mu ale v zimě bylo chladno (mírně řečeno). Začala jsem tak večer místo granulí dávat BARF. V knize je spousta zajímavých informaci, je čtivě napsaná a spousta věcí utkví v paměti. Osobně jsme vynechala některé kapitoly, jako výživa štěňat apod. jelikož teď ty informace nevyužiju a do budoucna, pokud bych nějaké štěně měla, tak bych buď krmila granulemi, jelikož k nim mám v tomto období větší důvěru než v sebe, a nebo bych si konkrétní kapitolu přečetla v dané době.

Jean Donaldsonová:

Od sebe! - vlastně ani nevím, jestli kniha do této sekce patří, jelikož mi asi nic moc nedala. Obsahuje dost odborných výrazů, což drobet znesnadňuje, možná až znepříjemňuje její četbu, ale na tom nevidím nic špatného. Kniha je primárně určena pro trenéry, nikoliv pro širokou laickou veřejnost, jak je i prezentována. Kniha mne neoslovila, dokonce mi místy opravdu spadla čelist údivem, možná až rozhořčením a zpětně ji hodnotím tak, že bych si ji už nekoupila. Nicméně, jde jen o můj subjektivní názor a Vám se třeba líbit bude. 

Susan Garrettová:

Shaping - I Váš pes může být šampion - pro mě kniha celkem zajímavá, i když ne tak čtivá, jak jsem u tohoto žánru zvyklá. Obsahuje zajímavé postřehy, ale osobně ji nepovažuji za nic extra převratného.

Claire Arrowsmithová:

Hry pro psí hlavičky: Pro mě kniha zklamáním. Vlastně sem asi ani nepatří, protože mi nic nedala. Působí na mě tak, že autorka vlastně ani neví, jak chce cvičit. Většinu věcí učí luringem a na shaping úplně zapomíná, i když i ten je v knize zmíněn. Nepřineslo mi to ani žádnou inspiraci na cvičení. 

Kathy Sdao:

V životě je spousta věcí zadarmo: To je pěkná kniha a po delší době něco rozumného. Má hodně co nabídnout a spoustě lidí bych ji doporučila. Ukazuje, že ne všechno na světě si tvor (člověk, pes....) musí zasloužit. A i odměna "jen tak" třeba za dobré chování, které by jinak bylo považováno za samozřejmost, prostě potěší. V podstatě, podle mě, říká, že i v pozitivce mohou být fanatici, kteří jdou za hranici mého chápání. Ztotožnuju se s postupem autorky - SMART x 50, pod který zahrnuje shaping a zachycení (podle pana doktora Šusty tzv. Margarita training :D), kdy v podstatě trénuje kdykoliv a kdekoliv a přitom nechává psům možnost a volnost pro vlastní rozhodování.

Kateřina Lerlová:

Dogdancing: Zatím teprve louskám. Od počátku ji beru spíš jako inspiraci pro další věci a třeba i návody pro věci u kterých si nevymyslím vlastní postup. Líbí se mi začátek, který seznamuje s klikrem a jeho možností využití, včetně infa o shapingu atp. I tady se sice pracuje s luringem, který ale autorka rychle odbourává a v podstatě mi tam ani nevadí. Uvidíme, co se dozvím dál :)

 

Mámdoma a jsou v pořadí na čtení:

Leslie McDevittová - Poslušnost i bez vodítka

Barry Eaton - Psí dominance: Mýtus nebo skutečnost

 

Plánuji zakoupit:

RNDr. František Šusta - Trénink je rozhovor.....ve kterém má i váš pes co říct

Patt Milerová - Restartujte svého psa

Stanley Coren - Inteligence psů

Pat Millerová - Pozitivní metody výchovy psa

Victoria Stilwell - It´s Me or the Dog

Lucia Stemmerová - Obedience - vysoká škola psí poslušnosti

Osobně se nemůžu dočkat knihy pana doktora Šusty a jak vyjde, hned pro ni poletím :D

Diskusní téma: Literatura

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek