Krytí a štěňátka

Dex pro své povahové vlastnosti do chovu nezasáhne.

 

 

A proč ne pejsky bez PP?

Napíšu to laicky, jak mi zobák narostl, neboť ani já sama nejsem dostatečně fundovaná na dlouho debatu o merle genu atp. Doufám, že to tak bude srozumitelnější pro lidi, které genetika obešla obloukem, jako je tomu u mě :)

Merle - Leopardi jsou oproti většině plemen vybaveni zvláštností, která se začíná dostávat do módy. Je to tzv. merle gen - tedy ta věcička, co "způsobuje" jejich flekatost apod. Tenhle gen může v neuváženém spojení nadělat pořádnou paseku - např. hluchotu, ale viděli jsme i u jiných plemen např. poruchy zraku. To, že pes není flekatý, neznamená, že tímto genem nedisponuje. Důrazně se tak doporučuje provádění testů na merle gen (do Německa se posílá krev a zpět Vám pošlou výsledky).

DKK - v některých liních se objevily nepěkné výsledky DKK. Dlouhou dobu bylo povoleno uchovnění psa (či feny) s DKK do 3/3, což si myslím, že je zbytečně moc. Naštěstí nejsem sama a tak již došlo ke stažení této hranice na 2/2. I v tomto případě bych ale uchovnění jedince zvážila.

Příbuzenská vazba - jelikož se jedná o málopočetné plemeno u kterého se nachází v ČR cca 600 jedinců (+/-), je pravděpodobnost příbuzenské vazby velmi vysoká. U psů s PP je možnost tuto vazbu "pohlídat." I v papírových vrzích se příbuzenská vazba vyskytuje, ale je snaha o její eliminaci do 10% - čím méně, tím lépe. U psů bez PP naprosto nemáte šanci ověřit příbuzenskou vazbu bez krevních testů. A já upřímně pochybuji o tom, že je lidi, kteří "dělají" psy bez PP tyhle testy dělali. Ono totiž všechno stojí peníze.

A to jsou jen ty největší problémy, kterým se dá předcházet. Našlo by se jich určitě víc. A teď se zeptám já. Řekněte mi jeden jediný důvod, proč psa bez PP. Jeden jediný, který mě přesvědčí, že má množitel pravdu.

Nechcete psa na výstavu? Ok, v leopardech v nouzi se najdou psi i s PP, kteří nejsou vhodní do chovu a na výstavu. Náklady na pořízení jsou minimální a ještě někomu pomůžete. Taky v některých chovatelských stanicích prodávají štěňátka, u kterých je zřejmé, že nejsou vhodni na výstavy nebo do chovu "pod cenou." Takže i štěňátko můžete mít "za pár kaček" a máte čistokrevného psa s průkazem původu a nepodpořili jste množitele. Zato víte, že Vám pes nejspíš nebude v 6 letech šmatlat kvůli DKK 4/4 (ano, může se stát, ale ta pravděpodobnost značně klesá).

Tím jsme tedy vyřadili cenu a výstavy a to jsou myslím dva nejčastější argumenty. Pokud Vás napadne rozumný argument, klidně mi napište do návštěvní knihy a já budu reagovat.