Článek zveřejněný ve zpravodaji KCHMPP (12.2012)

28.12.2012 14:13

My a coursing s Roztockou hvězdou

V květnu 2011 mě bohužel opustil můj milovaný výmarský ohař Leader a tak přišla řada na výběr nového psíka. Přítel si znovu VOK nepřál a tak jsem nějakou dobu váhala nad vhodným plemenem, které by bylo aktivní, inteligentní, střední až větší velikosti a nemusela jsem se s ním bát večer sama ven. Dalším kritériem bylo nepřešlechtění, kvůli vrozeným vadám. Narazila jsem na inzerát Denisy Boďové na prodej štěňátek Lousianského leopardího psa, vrhu C. Váhání nebylo příliš dlouhé, plemeno jsem již okrajově znala z dřívějších článků. Po přečtení standardu, aktuálně dostupných článků různých CHS i webových stránek majitelů jedinců tohoto úžasného plemene, jsem chovatelku kontaktovala. A tam to všechno začalo. Volba to byla výborná, pejsek je zdravý, krásný a je mi přítelem.

Již dlouho jsem prohlížela články a fotky o coursingu. Vždy mne lákalo si tento sport se svým chlupatým kamarádem vyzkoušet, ale s Leaderem na to nikdy nedošlo a když se pak zjistilo onemocnění srdce, nebylo by to ani moudré. Bylo pro mne tak velmi milou zprávou, že právě naše domovská CHS organizuje tréninky coursingu a my tak máme výtečnou možnost se konečně zúčastnit a vyzkoušet si zase něco nového.

Letos v září jsme měli sraz na Okoři s odchovanci této CHS. V sobotu proběhla skvělá procházka a velmi „vysmáté“ posezení v přátelském duchu. A v neděli to přišlo. Naše velká chvíle.

Počasí bylo jako malované a na startu se sešel pěkný počet pejsků různých ras a velikostí, s chlupy i bez nich. Dex se konečně dostal za svůj první střapec a už zbývalo jen zmáčknutí čudlíku a mohl vyrazit. Trasa byla „krátká, technická,“ a Dex se s ní popral jako správný leopard. Ve druhém a třetím běhu už si vyzkoušel i delší trať, jednou sám a jednou s leopardím kamarádem. Byla jsem moc ráda, že jsme měli perfektní vedení. Vše nám bylo vysvětleno, ukázáno a stejně jako v sobotu byla atmosféra velmi přátelská, doplněná o grilované klobásky a masíčko. Pejsci pelášili o stošest a užívali si možnosti protáhnout si kostry. Celá akce byla výborně zorganizována, nedocházelo k žádným konfliktům mezi pejsky (ani lidmi) a i začátečníci, jako jsme ostatně byli i my, byli krásně přijati.

Co říci závěrem? Pokud máte zájem si coursing vyzkoušet, neváhejte využít některé takové akce. Já jsem byla nadšena a pejsek byl blahem bez sebe.Termíny tréninků bývají zveřejněny na webových stránkách CHS a věřím, že se třeba na některé z takové akci potkáme.


Autor: Romana Kvasničková
Foto: Lucie Bílková